Własny dom z ogródkiem to marzenie wielu Polaków. Nie każdy może sobie na to jednak pozwolić. Czym się wtedy ratujemy? Inwestujemy we własną działkę rekreacyjną lub zabieramy się za aranżowanie terenów wokół naszego bloku. Czasem zdarza się sąsiedzka komitywa i kilka osób zainteresowanych inwestycją w tereny zielone, a czasem pozostajemy ze wszystkim sami. To od nas zależy, jak będzie wyglądała przestrzeń wokół - od naszych pomysłów i zaangażowania. Jakie błędy najczęściej popełniamy?
Brak projektu
Projekt to podstawa każdej inwestycji: dotyczy to budowy domu, aranżacji wnętrz, czy zagospodarowania terenów zielonych. Przy tej ostatniej inwestycji często stawiamy na spontaniczność, a to sprawia, że efekty nie są zadowalające. Powinniśmy zastanowić się, na czym dokładnie nam zależy i spróbować to naszkicować. Możemy też skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy przygotują dla nas kompletny projekt ogrodu, zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Odpowiedzmy sobie na kilka podstawowych pytań. Ile czasu w sezonie będziemy mogli poświęcać na pielęgnację terenu zielonego? Ile pieniędzy jesteśmy w stanie wydać na rośliny? Czy zależy nam na roślinach zimozielonych, a może interesują nas sezonowe kwiaty, które będziemy każdego roku uzupełniać lub zmieniać? Zapalony ogrodnik z pewnością będzie chciał mieć takie miejsce w ogrodzie, w którym będzie mógł popracować w sezonie dla przyjemności. Dla kogoś innego przyjemnością będzie po prostu cieszyć oczy posadzonymi iglakami, które nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Projekt znacznie ułatwia pracę nad ogrodem, ponieważ możemy zaplanować poszczególne etapy i oszacować, ile cała inwestycja będzie kosztowała.
Brak wiedzy i doświadczenia
Zakładanie terenów zielonych wydaje się rzeczą prostą: wybieramy rośliny, które nam się podobają i sadzimy je w takim układzie, który będzie przyjemny dla naszych oczu. Krzewy i drzewa ozdobne to temat bardzo szeroki, podobnie jak wybór kwiatów ogrodowych. Różne rośliny wymagają różnych warunków. Niektóre wolą glebę o odczynie kwaśnym, inne zasadowym. Niektóre lubią tereny bardzo wilgotne, inne wręcz przeciwnie, suche. Niektóre rośliny nie powinny być sadzone w swoim sąsiedztwie, ponieważ ciężko to znoszą - mówi nam przedstawiciel Gospodarstwa Szkółkarskiego Andrzej Krzysiak z Kijan. Przed zakupem roślin należy upewnić się, czy jesteśmy w stanie zapewnić im odpowiednie warunki. Wiedzę należy czerpać ze sprawdzonych źródeł, a więc najlepiej z literatury dedykowanej ogrodnikom. Nie należy sugerować się przypadkowymi poradami znalezionymi w Internecie, bo może się to skończyć niepowodzeniem. A skoro o niepowodzeniach mowa: każdy, kto rozpoczyna swoją przygodę z ogrodnictwem, powinien nastawić się na to, że zakładanie i pielęgnacja terenów zielonych wymaga nabrania doświadczenia. Jeśli raz nam się nie udało, nie zniechęcajmy się. Spróbujmy znaleźć źródło niepowodzenia i działajmy dalej!